Vyhľadávanie


Kontakt

HK Štart Trenčín
Dorky,ženy: Z. Rajnohová

Žiacke kategórie: R. Hurtoň, N.Gróf
www.
milujemhadzanu.banda.cz

Prípravka: K.Paulínyová

telefón
Rajnohová: 0905 735 068
Hurtoň: 0911 522 313
Paulínyová: 0908 773 999

E-mail: zdenarajnohova@azet.sk ...... hurtolro@mail.t-com.sk

Anketa

Budú ženy bojovať o vrchné priečky?

V Španielsku bez viacerých hviezd,ale s arbitrami zo SR.

11.01.2013 09:10

 

Na MS v hádzanej mužov ešte nikdy nezískal cenný kov mimoeurópsky tím


 

Zaujímavosti pred začiatkom 23. majstrovstiev sveta v hádzanej mužov v Španielsku (11. - 27. januára 2013):
 
 
Na MS opäť Baďura s Ondogreculom 
Hádzanári SR si nepripíšu v Španielsku tretí štart na MS v ére samostatnosti, ale na tohtoročnom šampionáte budú Slovensko zastupovať aspoň arbitri. Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) zaradila dvojicu Michal Baďura - Jaroslav Ondogrecula na listinu rozhodcov delegovaných na 23. majstrovstvá sveta. "Pred dvoma rokmi sme rozhodovali päť či šesť stretnutí. Ak by sme opäť dostali dôveru v takomto počte duelov, boli by sme nadmieru spokojní," uviedol pre agentúru SITA Jaroslav Ondogrecula, pre ktorého to bude s kolegom Michalom Baďurom druhé vystúpenie na seniorskom podujatí tohto rangu. Premiéru mali na MS 2011 vo Švédsku. 
 
 
Európska dominancia 
Spomedzi 24 účastníkov majstrovstiev sveta je až 14 zástupcov Európy. Starý kontinent dominuje aj v historických štatistikách medailistov, keď od zavedenia MS v roku 1938 sa ešte ani raz nestalo, aby si cenný kov vybojoval tím z inej ako európskej krajiny. Aj keď MS 2013 v Španielsku sú prvým vrcholným podujatím nového olympijského cyklu a môžu priniesť určitú obmenu na medailových pozíciách, len ťažko sa dá očakávať koniec európskej dominancie. 
 
 
Bez viacerých hviezd 
Fanúšikovia neuvidia na svetovom šampionáte viacero hviezd svetovej hádzanej. Z dôvodu ukončenia pôsobenia v reprezentácii, pre zranenia či nezaradenia do konečnej nominácie sa v Španielsku nepredstavia napríklad Islanďan Ólafur Stefánsson, Ivano Balič z Chorvátska, španielski hráči José Javier Hombrados a Iker Romero, maďarský brankár Nándor Fazekas, francúzsky tvorca hry Guillaume Gille, Wissem Hmam z Tuniska alebo Nemec Pascal Hens. Diváci v hľadiskách či pri televíznych obrazovkách sa však môžu tešiť na najlepších svetových hádzanárov za uplynulé dva roky - Francúza Daniela Narcissa či Mikkela Hansena z Dánska. 
 
 
Francúzi so šancou na víťazný hetrik, Wilbek na zápis do histórie 
Ešte nikdy sa nestalo, aby MS hádzanárov mali trikrát za sebou toho istého víťaza. Ak 27. januára zdvihnú v Barcelone nad hlavu víťaznú trofej Francúzi, budú prvými s víťazným hetrikom. Reprezentanti "krajiny galského kohúta" sú totiž nielen obhajcami prvenstva spred dvoch rokov vo Švédsku, ale aj šampiónmi z Chorvátska 2009. 
Ulrik Wilbek priviedol v roku 1997 hádzanárky Dánska k titulu majsteriek sveta. V prípade, že takýto úspech dosiahne aj so svojimi mužskými zverencami, bude prvým trénerom s titulom v oboch kategóriách. Dáni sú úradujúcimi európskymi šampiónmi a patria medzi favoritov MS. 
 
 
V Španielsku budú chýbať najúspešnejší 
Švédski hádzanári sú najúspešnejší v doterajšej histórii svetových šampionátov. Vo svojej zbierke majú 11 cenných kovov: 4 zlaté - 3 strieborné - 4 bronzové. Pravidelný účastník MS však bude v Španielsku chýbať. V kvalifikačnom dvojzápase neprešiel cez Čiernu Horu (22:21, 18:20) a na 23. šampionáte v poradí si pripíše len druhú absenciu. Švédi premiérovo chýbali na MS 2007 v Nemecku.